poniedziałek, 9 marca 2009

Różnice
















Leniwce trójpalczaste - rodzina leniwców obejmująca jeden rodzaj z trzema gatunkami.
Występują na Gujanie w Wenezueli i Brazylii. Cechą charakterystyczną tej rodziny leniwców jest obecność trzech długich palców dłoni i stóp, uzbrojonych w 3 potężne, zagięte pazury i długa szyja. Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z 9 kręgów, co jest wyjątkiem w świecie ssaków, a leniwcom trójpalczastym zapewnia możliwość obracania głowy o ponad 270°. Sierść złożona jest z dwóch rodzajów włosów, wełnistych i szczecinowatych. Na sierści żyją glony,co nadaje zwierzętom zielonkawe ubarwienie. Leniwce trójpalczaste prowadzą nadrzewny tryb życia, odżywiają się pokarmem roślinnym.Leniwce mają wysmukłe ciało, zredukowany ogon oraz małe oczy i uszy. Obie płcie zewnętrznie nie różnią się prawie niczym. Długość tułowia dorosłych leniwców mieści się w granicach 40-75 cm.



Leniwiec dwupalczasty - rodzaj szczerbaków zaliczany do leniwców. Zwierzęta te wyróżniają się wśród leniwców brakiem trzeciego palca przednich kończyn. Pozostałe leniwce mają trzy palce zarówno w przednich, jak i tylnych kończynach i określane są jako leniwce trójpalczasty. Leniwce dwupalczaste występują w Ameryce Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.

Ma długie, choć dość masywne ciało, zredukowany ogon oraz małe oczy i uszy. Ciężar około 5 kg. Od pozostałych leniwców trójpalczastych różni się stosunkowo jednolitym szarobrązowym ubarwieniem. Tył głowy porasta długa, ciemna sierść, której zawdzięcza polską i łacińską nazwę gatunkową(łac.torquatus = ozdobiony naszyjnikiem). Grzywa opada na ramiona. Obie płcie praktycznie nie różnią się wyglądem zewnętrznym. Leniwiec grzywiasty, podobnie jak inne leniwce trójpalczaste, ma 9 kręgów szyjnych. Warto przypomnieć, że większość ssaków żyrafa) ma tylko 7 kręgów szyjnych. Długa szyja pozwala leniwcom obrócić głowę nawet o 270°.

Zamieszkuje wyłącznie obszary Mata Atlantica
Status: leniwiec grzywiasty należy do najbardziej zagrożonych ssaków Ameryki Południowej


Zdjęcia u góry:1.Leniwiec trójpalczasty 2. Leniwiec dwupalczasty
Źródła: Wikipedia(nie wszystko)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz